#

Evlerinizde Lamine Parke;

Bir dekorasyon malzemesi olarak lamine parke, ekolojik ve nefes alabilen bir hammaddedir. Gerçek parke eşsiz ve doğal güzelliği olan materyal olarak iç mimarlar tarafından da tercih sebebidir. Ahşap yüzeyler odayı rahat,huzur verici ve sıcak hissettirir.

Araştırma çalışmalarının bulguları lamine parkenin iç mekan hava kalitesini arttırdığını gösterir. Yapılan araştırmalar sonucunda ahşabın insanların üzerinde de pozitif bir psikolojik etki yaptığı kanıtlanmıştır. Ahşap insan vücudunun stres düzeyini dengede tutma ve aynı zamanda uyku kalitesini arttırma yeteneğine sahiptir.

Gerçek Parke;

Gerçek Parke kullanımının çevreye sağladığı yararlar;

Ahşap kullanımının yararları çevre için tartışılmazdır. Parke de kullanılan ahşaplar tamamen sürdürebilir ormanlardan temin edilmektedir. Diğer yapı malzemeleri ise üretim sürecinde doğaya kimyasal atık yaratırken ahşap tamamen çevresel bir ürün olduğundan inşaat tüketiminde çevreye duyarlı malzemedir. 

Ahşap çok amaçlı, tamamen geri dönüşümü olan bir malzemedir.

Ahşabın bir çok sürdürebilir kullanım aşaması vardır. Birinci olarak ürünler endustriyel işlem görmeden kullanılabilir. İkinci olarak aynı şekilde işlem görmeden geri dönüşümü sağlanabilir son olarak ise geri dönüşümü sağlanan ahşap enerji için kullanılır.

Tercih sebebi olarak ahşap kullanımı doğaya daha az karbon salar.

Ağaç işleme diğer karbon içeren malzemelere göre daha az enerji tüketir. Ahşap çelik, alüminyum, beton, ve plastik gibi malzemeler yerine kullanılabilir.

Düşük karbon salım sera gazı emisyonlarının azaltılmasında önemli bir rol oynar.

Ahşap yer döşemesinde herzaman değerini ve kalitesini korur.

Zemin döşemesinde birçok alternatif vardır. Ahşap zemin diğer zemin malzemelerine göre hasar gördüğünde zımparalanma,vernikleme ve lokal tamirler gibi avantaj sunar. Uygulama ve bakımın doğru yapıldığı süreç boyunca nesilden nesile kullanım avantajı sağlar.

Ağaç sertliği

Sertlik derecesi ne kadar yüksek olursa ağaç türlerinin dayanıklığı artar. Grafikte gösterilen değerler ortalama değerlerdir.

Meşe

Dişbudak

Gürgen

Kayın

Merbau

Kiraz

Ceviz

Çam

Akçaağaç

 

 

Parketeissa käytettyjen puulajien Brinell-kovuudet I Parla