#

Lamine Parke bakımı

Elektrikli süpürge veya fırça ile zemine kum ve tozdan arındırın. Gerekirse, iyice sıkılmış nemli bir bez veya paspas yardımıyla zemini silin. Deterjan kullanımından kaçınılmalıdır. Mum veya balmumu içeren cila kullanılmamalıdır.

Parke yüzeyine dökülen sıvıya anında müdahale yapılmalıdır.

Lamine Parke üzerindeki lekenin türü ve Temizlik maddesine göre bakım önerileri;

Meyve suyu, Süt, Krema, Alkolsüz içecekler, Bira, Şarap, Kahve, Çay ->Nemli Bez

Çikolata, Gres, Yağ, Ayakkabı cilası, Katran, Zift -> Maden Terebentin

Balmumu, Tükenmez kalem, Mürekkep, Ruj -> Denatüre Alkol

Kan -> Soğuk Su

Kaynak: Finlandiya Yer Döşemesi Derneği

Doğal yağlı parke yüküne bağlı olarak, yılda 1-2 kez yağlanmalıdır. Doğal yağ reoiling için de kullanılabilir olmalıdır. Zemin kullanımından önce, kurulumdan hemen sonra doğal yağ ile doğal yağlı parke yağlama öneririz.

1. Temizleme: iki kez (su israfını önleyerek) ahşap yüzeylerin temizliği için uygun bir deterjan kullanılarak zemini temizleyin ve 4-8 saat kurumaya bırakın. Yüzey yağ tedavisinde kesinlikle kuru olmalıdır.

2. Yağlama: Kullanmadan önce yağı iyice çalkalayın. Yağı sprey veya ince bir tabaka halinde bezle zemine yayın. İnce sünger veya kat cila makinesi ile parlaklık verin.

3. İşlem: Temiz, kuru bir pamuklu bezle zemini silin. Yağlama işleminden sonra 4 saat dinlendirilmeli ve gerçek sertleşme 24 saat sürer. Bu süre zarfında zemin mümkün olduğunca suya karşı tam korunmalıdır.

Not : Kullanılan yağ ürünlerinin talimatlarına daima uyunuz. Yağlama için kullanılan malzemeyi yakarak kullanıp alternatif bir kapta kapalı tutmayınız. Doğal yağlı parke günlük bakım ile ilgili olarak, vakum yeterlidir. Zemin yağı ile muamele edilmiş yüzeylerin temizlenmesi için tasarlanmış sıvı sabun ile yıkanabilir.

Sirke, kırmızı şarap ve cin gibi sıvılar zamanında müdahale edilmezse yağ yüzeyine nüfuz edebilir. Leke çıkarma ürünleri de zemin tedavisinden sonra tekrar yağlanması gerektiği anlamına gelir.

Zemin Koruma

Mobilya ayaklarının altına zeminin çizilmesini önlemek için keçe parçaları koyulması tavsiye edilir. Radyatörler ve diğer su içeren cihazların parkeye zarar vermesini önlemek için önlem alınmalıdır. Mümkün olduğunca düzenli bir şekilde havalandırma ve (RH 40-60%) sabit bağıl nemli havayı korumalıyız.

Not :Ahşap zeminlerin iyi durumda kalması için tavsiye edilen %40 - %60 havanın bağıl nem seviyesinde tutulması gerekir.

Ahsap malzemenin renk değişikliği

Ahşap doğal bir yaşam malzemesi ve tüm ağaç türlerinin tonları zamanla değişebilir. Isıl işlem görmüş ahşap güneş ışığına maruz kalmasıyla daha natural bir renk olurken ; kiraz, meşe, gül ağacı ve merbau ağaç türlerinin rengi koyulaşır.